Nyhetsbrev

Motta siste nytt fra Arbeidsliv i Norden med e-post. Nyhetsbrevet utkommer 9 ganger i året.

(Påkrevd)
Du er her: Forside i Nyheter i Nyheter 2012 i Islands nya arbetsmarknadspolitik med fokus på unga män

Send denne siden

Skriv inn e-postadressen til vennen din, og vi sender vedkommende en e-post med en lenke til denne siden.
Adresse-informasjon
(Påkrevd)
E-post-adressen som siden skal sendes til.
(Påkrevd)
Epostadressen din.
En kommentar til denne lenken.
Fakta:

Välfärdsministeriet, parlamentariker från alla partier och arbetsmarknadsparterna har satsat på utbildningsprojektet „Nám er vinnandi vegur“ de senaste två åren där arbetssökandena får möjligheten att studera.

Resurser har flyttats från arbetslöshetskassan till utbildningssystemet – 7 miljarder isländska kronor (368 miljoner svenska kronor, 42 miljoner euro) under en tre års period. Vinnumálastofnun, Islands motsvarighet till Arbetslöshetskassan i Sverige och NAV i Norge, finansierar på det sättet studieplatser för 1.000 arbetslösa.

I stället för att betala arbetslöshetsersättning används resurserna för att skapa nya arbetsplatser åt de arbetslösa. Arbetslösheten har minskat med 1-2 procent, enligt Ágústsson.

I framtiden är man mest oroad för invandrare, invånare på områden som har blivit mest utsatta för arbetslöshet, långtidsarbetslösa och unga män som hoppat av skolan.

Nyhetsbrev

Motta Arbeidsliv i Norden gratis med e-post. Nyhetsbrevet utkommer 9 ganger i året.

(Påkrevd)
h
This is themeComment