Nyhetsbrev

Motta siste nytt fra Arbeidsliv i Norden med e-post. Nyhetsbrevet utkommer 9 ganger i året.

(Påkrevd)
Du er her: Forside i Nyheter i Nyheter 2019 i Inkomster är inte allt på lyckliga Island

Inkomster är inte allt på lyckliga Island

Inkomster är viktiga för att familjerna ska ha råd med allt som behövs. Men höga inkomster betyder inte nödvändigtvis att familjerna är lyckliga.
Opp ett nivå

Denne mappen er tom. For å legge til innhold, bruk 'Legg til nytt innhold'-knappen eller lim inn fra en annen mappe.

Side-alternativer

Lyckan i de små tingen

Isländska barn leker fritt i parken utan att föräldrarna upplever hot om kidnappning eller andra brott, påpekar lyckoforskaren Dóra Guðrún Guðmundsdóttir.

39 sätt att mäta lycka

Den isländska regeringen vill införa fler mått på invånarnas välfärd än de traditionella ekonomiska måtten, som bnp. En kommitté fick i uppdrag av statsministern att undersöka vad islänningarna anser är de viktigaste faktorerna för att ha ett lyckligt liv.

Kommittén har därefter föreslagit 39 mått som täcker sociala, ekonomiska och miljömässiga dimensioner av livskvalitet.

De nya måtten är kopplade till FN:s mål för en hållbar utveckling, de är baserade på officiell statistik och de är jämförbara med internationell statistik.

Enligt undersökningen som gjordes anser islänningarna att hälsa är den viktigaste faktorn för livskvalitet, följt av nära relationer, boförhållanden och inkomster.

Läs hela rapporten här (på engelska):

Nyhetsbrev

Motta Arbeidsliv i Norden gratis med e-post. Nyhetsbrevet utkommer 9 ganger i året.

(Påkrevd)
h
This is themeComment