Nyhetsbrev

Motta siste nytt fra Arbeidsliv i Norden med e-post. Nyhetsbrevet utkommer 9 ganger i året.

(Påkrevd)
Du er her: Forside i Nyheter i Nyheter 2018 i Hur ska fler jobb skapas genom att startup-företag får bättre villkor i Norden?

Send denne siden

Skriv inn e-postadressen til vennen din, og vi sender vedkommende en e-post med en lenke til denne siden.
Adresse-informasjon
(Påkrevd)
E-post-adressen som siden skal sendes til.
(Påkrevd)
Epostadressen din.
En kommentar til denne lenken.
Fakta
  • Som mest, 2007, satsades det drygt sju miljarder euro i startupföretag i Norden. Så kom finanskrisen 2008, vilket fick investeringarna att mer än halveras till tre miljarder euro. 2017 hade nivån nästan kommit upp på samma höjd som innan krisen.
  • Ungefär hälften av investeringarna skedde i Sverige, där det investerades 3 miljarder euro 2017. Det föll till en miljard euro 2019. 
  • Det finns ett gap i finansieringen i alla de nordiska länderna när nyetablerade företag ska ge sig ut på marknaden. I Danmark visar utredningar att efterfrågan i det stadiet är 1-5 miljoner kronor, i Norge talas det om 20 miljoner kronor, medan svenska utredningar opererar med 5 - 50 miljoner kronor.
  • Det finns fortfarande skillnader i lagstiftningen i Norden. För startup-företag är en viktig fråga beskattningen av optioner. I Norge finns till exempel fortfarande förmögenhetsskatt. Det gör det svårt för mindre nystartade företag, där grundarnas belöning till en början är aktieoptioner. När företaget blir mer värt riskerar grundarna att behöva sälja en så stor andel av sina optioner för att betala förmögenhetsskatten, att de förlorar kontrollen över företaget.
Nyhetsbrev

Motta Arbeidsliv i Norden gratis med e-post. Nyhetsbrevet utkommer 9 ganger i året.

(Påkrevd)
h
This is themeComment