Verdens datasenter bruker omtrent 200 milliarder Terrawattimer elektrisitet per år. Forbruket har holdt seg konstant, men det har skjedd en stor forandring på ulike typer datasenter, som ofte deles inn i tradisjonelle, skylagring og hybridlagring.
Det er ikke bare i Trondheim som det forskes på vannbåren nedkjøling av datasenter. I USA delte Department of Energy (DOE ) den 9 mai i år ut 40 millioner dollar eller 443 millioner norske kroner til 15 forskningsprosjekt innenfor det området.
Datasenter står for 2% av verdens forbruk av elektrisitet. Nedkjølingen av et datasenter står i gjennomsnitt for 40% energiforbruket på et slikt senter.
Effektiviteten for datasenter måles i Power Usage Effectiveness (PUE). Et PUE på 2,0 innebærer at for hver watt som brukes til å drive serverne hvor dataene lagres, brukes en watt til nedkjøling. Målet er å komme så nær et PUE på 1.0 som mulig. I dag ligger tallet for datasenter globalt på 1,55 ifølge Statista.
Motta Arbeidsliv i Norden gratis med e-post. Nyhetsbrevet utkommer 9 ganger i året.