Språket nyckeln till arbetslivet

Att kunna språket och att ha ett arbete är avgörande för hur invandrare integreras. Men vad kommer först? Många invandrare slutar på språkkurser när de får ett jobb. Det är heller ingen garanti för att ett jobb gör att man blir integrerad. På många arbetsplatser utvecklas det språkliga ghetton, där anställda av samma nationalitet kommunicerar på sitt hemspråk. I takt med att jobben blir allt mer kvalificerade ökar kraven på läs- och skrivfärdigheter. För många företag blir lösningen språkkurser på jobbet. AIN har talat med nepaleser i Norge, kineser i Finland och ungrare i Danmark som alla vill kunna uttrycka sig bättre. Men också med en svensk i Sverige som på egen hand satte igång språkutbildning för plåtslagare. Ett genomgående drag är att språkundervisningen anpassas mer för arbetslivet än tidigare.

Språkkunskaperna är nyckeln men låset passar inte alltid

Det är få frågor som det råder en så stor politisk enighet om i de nordiska länderna som att språkkunskaperna är nyckeln till både integration och arbetslivet. Alla de fem länderna erbjuder invandrare flera hundra timmar gratis utbildning i det egna språket, men de har valt olika modeller och ställer olika krav.

Les mer…

Språkundervisning ger Coca-Colas anställda större självförtroende

Språkundervisning ger Coca-Colas anställda större självförtroende

På Coca-Cola Enterprises i Norge var det ett studiebesök hos ett annat företag i livsmedelsbranschen, mejeribolaget Tine, som blev starten för en vällyckad språkutbildning på jobbet. - När vi var på Tine upptäckte vi till vår förvåning att alla talade norska i personalmatsalen, säger Helge Dagsvold, skyddsombud på Coca-Colas fabrik i Lørenskog utanför Oslo.

Les mer…

Norska livsmedelsföretag satsar på egna språkkurser

Att kunna behärska språket i ett land är viktigt för att kunna få ett jobb. Men språket blir också allt viktigare för att behålla jobbet när ny teknik införs, strängare krav till skriftlig dokumentering införs och språkliga färdigheter blir en allt viktigare del av arbetsuppgifterna.

Les mer…

Gratis sprogkurser på jobbet i Danmark

Gratis sprogkurser på jobbet i Danmark

I Danmark har alle udlændige med fast bopæl i Danmark ret til danskundervisning. Mange kurser afvikles på arbejdspladsen, og der er god erfaring med sprogpraktik på virksomhederne.

Les mer…

Engelsk bliver arbejdssproget på sigt

Engelsk bliver arbejdssproget på sigt

At lære dansk er afgørende for job i Danmark, men på sigt må både private og offentlige arbejdspladser acceptere engelsk som arbejdssprog, vurderer foreningen Nydansker, der tæller 130 små og store danske virksomheder.

Les mer…

Yrkesinriktade svenskstudier öppnar för jobb

Yrkesinriktade svenskstudier öppnar för jobb

I flera större svenska kommuner görs svenskinlärningen för invandrare allt mer yrkesinriktad. Språkinlärning varvas med praktik och språket inriktas på speciella yrken. Örebro är ett exempel där yrkesutbildningar varvas med språkinlärning och där det pågår ett intensivt samarbete mellan kommunen, näringslivet och Arbetsförmedlingen.

Les mer…

Starka språkkunskaper krävs i Finland

Starka språkkunskaper krävs i Finland

Finska är ett svårt språk att lära sig. Det har många invandrare fått uppleva dem hårda vägen. För att få ett jobb krävs ofta fullständiga muntliga och skriftliga kunskaper. Därför är en investering i språkkunskaper nödvändig för ett fullödigt deltagande i det finska samhället.

Les mer…

Nyhetsbrev

Motta siste nytt fra Arbeidsliv i Norden med e-post. Nyhetsbrevet utkommer min. 10 ganger i året.

Se tidligere nyhetsbrev